| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver (Ag) |
| Coil Voltage (DC) | 5 V |
| Coil Type | Non-Latching |
| Relay Type | General Purpose |
| Operate Time | 6 ms |
| Release Time | 4 ms |
| Contact Current Rating | 1 A |
| power consumption | 450 mW |
| Termination Style | Through Hole - Solder |
| Switching Voltage | 120 VAC, 30 VDC |
| Must Operate Voltage | 3.5 V |
| Must Release Voltage | 500 mV |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
